ДНК со хуманитарен концертен настап во Велес

21.11.2014


Оваа Сабота (22.11.2014), клубот „Авангард” во Велес, ќе биде домаќин на ДНК, кои со концертен настап се приклучуваат на хуманитарната акција замалата Тамара, за која се потребни средства за операција во странство. Под хаштагот #ДОНИРАЈЗАТАМАРА, Панчо и Андреј ДНК, заедно со својот бенд, ќе ги испеат своите најголеми хитови, меѓу кои и последниот сингл од дуото, „Север и Југ”.


„Знаеме дека Велес ги сака ДНК, а воедно и ние уживаме да настапуваме таму. Овојпат, настапот ќе биде хуманитарен – ќе се собираат средства за лекување на Тамара, на која и се навистина потребни за да замине на операција. Затоа, да покажеме дека сме хуман народ, а ДНК е тука да придонесе со својата музика”, изјави Панчо, притоа упатувајќи отворена покана до сите фанови да го исполнат клубот „Авангард” и да се забавуваат со бендот до утринските часови.


Концертниот настап на ДНК ќе започне на полноќ.

„Она е од Шутка“ - нов сингл на ДНК со Бејби Дукс

27.05.2014


ДНК - Она е од шутка„Она е од Шутка“ е насловот на новата музичка соработка на Р&Б дуото ДНК со еден од тројцата најдобри продуценти во Хрватска - Бејби Дукс ( од Болни Браќа), кој соработувал и компонирал за многу балкански и светски музички имиња. Автори на музиката за песната која за прв пат во Македонија ги соединува хрватскиот хип-хоп со ромскиот мелос и македонскиот Р&Б, се Дукс и Панчо ( автор и на текстот), а специфичниот аранжман го направи Дукс.


- Забавно ми беше компонирањето и продуцирањето на „Она е од Шутка“, со оглед на тоа дека станува збор за песна која спојува различни жанрови музика. Но најинтересен беше моментот кога требаше да запеам на македонски јазик – нешто што за прв пат го направив и излезе одлично. Со задоволство би пеел и на ромски, но најпрво треба да најдам убава учителка по ромски јазик – се шегува Дукс


- Во новиот сингл за прв пат експериментираме со балкански мелос и драго ни е што тоа го правиме заедно со еден од пионерите на Хрватскиот хип-хоп кој соработувал со големи музички артисти како што се Едо Маајка, Нина Бадриќ, Северина, Дино Мерлин, Здравко Чолиќ, Фет Џо, Енџи Мартинез, Ерик Сермон, Редман итн. – изјавуваат ДНК.


За „Она е од Шутка“ неодамна беше изработен и видео запис кој што го снимаше Томато Продукција токму во Шутка, во кој заедно со ДНК и Бејби Дукс свири ромската група Фанта. Главна актерка во видеото е Сара Џеладин, двократната победничка на Изборот на Мис на Шутка. Својата официјална промоција видео записот ќе ја доживее на 10-ти Јуни.


„Она е од Шутка“ е прв сингл на ДНК после издавањето на албумот „Срце“ од минатата година со кој момците ги стартуваат подготовките за нивниот трет носач на звук.

ДНК импресионираа во Хавана

12.02.2014


РнБ дуото ДНК изминатиот викенд докажа дека на публиката во Скопје и недостигаат живи клупски свирки, за максимално опуштање и забава до раните утрински часови. Клубот Хавана во саботата беше премал да ги собере обожавателите на ДНК и почитувачите на нивната музика дојдени да ги слушнат песните од албумот Срце во живо. Сите 16 песни од албумот Панчо и Андреј ги изведоа во еден здив со својата публика која синхронизирано, во ритамот на музиката се забавуваше пеејќи и играјќи, не оставајќи ги ДНК и нивниот бенд да заминат од сцената.


- Чувството да се биде на бина и да ве гледаме вас со каква енергија ги пеете нашите нумери е неописливо. Ви благодариме што сте секогаш тука, ви благодариме за максималната поддршка. Сите песни од нашето Срце се за вас- им се обратија ДНК на публиката.


После свирката во Хавана, ДНК продолжуваат со настапи во клубовите низ Македонија. Веќе за сабота (15ти февруари) е закажан нивен настап во Шкорпиус - Тетово, каде на тамошната публика исто така ќе и бидат промовирани песните од албумот Срце.

ДНК снимија видео запис за Опуштено

26.01.2014


Издавањето на албумот „Срце“ чиј што прв тираж беше распродаден во рекордно време, концертни настапи за промоција на истиот, хитови на радио станиците, снимени видео записи и признанија од медиумите се само дел од нештата по кои Р&Б дуото ДНК ќе ја запамти минатата 2013-та година. А на самиот крај на годината во опуштена атмосфера, токму како што наложува и самата нумера, Панчо и Андреј заедно со своите пријатели и соработници снимија видео запис за песната „Опуштено“ која Панчо ја напиша и посвети на својот пријател од Хрватска, ДЈ Бронсон, кој пред две години почина од рак. - Оваа песна ми значи многу. Ја напишав во тежок период за мене затоа што изгубив пријател кој го сакаше животот , а тој ја изгуби битката со ракот. Баш затоа, да му се подаде рака на оној на кој му е потребна помош, да се негува животот затоа што е премногу краток, да се шири позитивна енергија и да се живее секој ден како да е последен се клучните пораки во „Опуштено“ - изјавува Панчо. Спортисти од неколку конкурентски клубови, новинари од различни редакции и медиумски личности се главни протагонисти кои со многу насмевки ќе и ги доловат на публиката овие пораки во видеото што го режираше долгогодишниот соработник и пријател на ДНК, Владимир Митревски Ѓуле. - Целта ни беше да ги споиме конкурентските спортисти и новинари и да покажеме дека и покрај различностите, сепак треба да шириме љубов и позитива, да ги надминеме сите недоразбирања и бариери, да бидеме благодарни на она што го имаме, да бидеме хумани, да се сакаме, и да сфатиме дека богатството е во вистинските пријатели - вели Андреја. Аранжманот на Опуштено го направи хрватскиот продуцент Марвел, музиката и текстот се на Панчо, а песната ја испродуцира Дарко Димитров во неговото студио Димитрови каде што беше и снимена истата.


Видео записот ќе биде промовиран на почетокот на февруари, за кога ДНК на скопската публика и најавуваат клубска свирка со бенд во живо.

ДНК со две признанија од Бекстејџ

09.11.2013


На вчерашната прослава на 5-от роденден на Бекстејџ, Р&Б дуото ДНК доби две признанија кои есрадниот магазин ги доделуваше за најуспешните во 2013-та година. Наградата за Најуспешен албум и Наградата за најуспешен хит на годината - „Срце“, заслужено отидоа во рацете на Панчо и Андреј кои оваа година рушеа рекорди на слушаност на албумот „Срце“ и хитовите од истиот.


- Многу ни е драго што првото признание кое воопшто го добиваме е токму од супербрендот и воедно најгледан естраден магазин Бекстејџ. Им посакуваме уште многу успешни години работа- изјавија Панчо и Андреј.


Овие две признанија се само поттик за ДНК и за нивниот продуцент Лазар Цветкоски да продолжат да создаваат хитови кои ќе останат.


Минатата недела ДНК го промовираа нивниот најнов видео запис за „Што сака нека биде“, а наскоро ќе се снима спот и за „Опуштено“, уште една нумера од албумот „Срце“.


Во продолжение погледнете го видео записот на ДНК за „Што сака нека биде“.

Распродаден првиот тираж од албумот „Срце“ на ДНК

20.10.2013


Нов тираж од вториот албум на Р&Б дуото ДНК насловен „Срце“ денеска е пуштен во продажба во сите музички продавници низ Македонија. По распродадениот прв тираж од ЦД-то кое што беше промовирано на 22-ри мај годинава, публиката на Панчо и Андреј го кажа своето – „Срце“ треба да го има секој во домашната цедетека.


- Изненадени сме од брзата продажба на нашиот албум. Свесни сме дека навиката да се купуваат ЦД-а во нашата држава е речиси искоренета, па затоа со најголемо задоволство го пуштаме во продажба вториот тираж од „Срце“ – изјавуваат Панчо и Андреј.


Авион, Што сака нека биде, Срце, Од утро до мрак, Старлета, Дада, Опуштено се само дел од хитовите на ДНК што се наоѓаат на овој компакт диск. Обожавателите на ДНК кои се уште го немаат купено албумот истиот можат да го набават по цена од 150 денари.

Во меѓувреме ДНК работат на видео записи за хитовите од „Срце“. Наскоро ќе биде промовиран спотот за „Што сака нека биде“, а следна песна која што ќе добие своја видео приказна е „Опуштено“.

ДНК ќе го промовираат своето „СРЦЕ“

20.05.2013


Салонот на Рено на Аутомотив Груп оваа среда ( 22-ри мај ) ќе биде местото на случување на промоцијата на новиот албум на Р&Б дуото ДНК насловен "Срце". Продуцент на ова музичко парче е Лазар Цветкоски, а Панчо се јавува како автор на музиката и текстовите на сите песни од албумот.


- Поминаа цели три години од издавањето на нашиот претходен албум "Кажано е се", период во кој не престанавме да твориме и да создаваме музика од срце. Токму затоа новиот албум е насловен "Срце", затоа што се работиме со огромна љубов и внимание. Искрено се надеваме на позитивни реакции од слушателите за новите песни од албумот - велат Панчо и Андреј.


Албумот " Срце" содржи вкупно 16 нумери од кои 6 се сосема нови, а на истиот се наоѓаат и две бонус траки. Неколку од песните веќе добија свои видео изданија, а утревечер присутните во Рено во 21 часот премиерно и ексклузивно ќе го погледнат и видео записот за една од новите теми од албумот - Старлета.


Издавач на албумот е Пасворд Продукција.

„Близу“ и ДНК со договор за генерално спонзорство

10.04.2013


DNK ft. Maja Sazdanovska !

Во претстојниот период новите партнери заедно ќе се дружат со публиката на настапите на популарните Андреј и Панчо


Телекомуникацискиот оператор „Близу“ и најпопуларната македонска група во моментот, ДНК, потпишаа договор за меѓусебна соработка. Со овој договор, брендот на „Близу“ во претстојната година ќе стои зад македонските АрЕнБи ѕвезди. „Близу“ финансиски го поддржа бендот, докажувајќи ја уште еднаш својата посветеност да ја поддржува македонската забавна музичка продукција. Оваа новост од прес-центарот на операторот доаѓа само неколку недели пред промовирањето на новиот албум на ДНК, чие излегување е најавено за втората половина на мај. По издавањето на новиот албум и новиот видео запис на групата, „Близу“ и ДНК најавија заеднички промоции и концерти поврзани со промотивната турнеја низ Македонија, каде сите ќе уживаат во новите звуци на Панчо и Андреј, како и во најбрзиот интернет во Македонија.Искра Секуловска - маркетинг директор на „Близу“ го изрази своето задоволство од остварената соработка: „ДНК е бенд со кој израсна една цела генерација млади во Македонија. Нивните АрЕнБи хитови и досега беа многу популарни, а нивните концерти и настапи секогаш се преполни. Затоа, решивме да го поддржиме овој бенд и да ѝ овозможиме на уште една генерација да израсне со нивниот префинет звук. Овие генерации се дел од нашите корисници и за нив специјално креиравме интернет пакети со брзини до 50 Mbps и неограничен интернет сообраќај. Нашата компанија секогаш ќе ги поддржува младите генерации со постојано дополнување и освежување на нашето портфолио.“

„Нисам глуп“ соработка на ДНК со Марко Ѓуровски

22.10.2012


По одличниот анплагд концерт од 29-ти септември во Универзалната Сала за кој се уште се зборува, момците од ДНК не запираат да ја изненадуваат својата публика. „Мислев ти си добра, фина, од сите други дека си поразлична, верував во се што ќе ми кажеше ти, но тоа биле само добри филмови“ рапува Панчо во новата музичка соработка на ДНК со познатиот српски кантавтор и диџеј Марко Ѓуровски насловена „ Нисам глуп “ (Не сум глупав). Нумерата е последен сингл на синот на легендарниот фудбалер Милко Ѓуровски и брат на сегашниот македонски фудбалски репрезентативец Марио Ѓуровски, која е најава за неговиот нов албум „ Друго поглавје “ (Второ поглавје) кој ќе биде промовиран наредната недела во Белград, а е во издание на Сити Рекордс.


- Соработката со Марко излезе случајно и многу спонтано. Песната е во забавен електро р&Б фазон кој преовладува на целиот нов албум на Марко. Наскоро ќе снимаме и видео запис за „Нисам глуп“ кој ќе биде промовиран на целиот Балкан. – изјавуваат ДНК.


Тематиката на песните во „Второ поглавје“ на Марко e иста како и на првиот албум- љубовна, но овој пат од поинаков агол. Во новиот албум, како што самиот вели, на еден храбар иновативен начин тој направил музика каква што приватно сака да слуша. „Нисам глуп“ ексклузивно може да се симне само на официјалната веб страница на ДНК www.dnk.com.mk | Download

Истакнати музичари во бендот на ДНК

23.09.2012


Квалитетни и истакнати музичари кои веќе ја имаат докажано својата уметничка вредност, наредната сабота ќе застанат позади момците од ДНК и ќе ги придружуваат во акустичната изведба на најголемите хитови на Р&Б дуото кое непрестано работи изненадувајќи ја својата публика со големи настани каков што и ќе биде концертот на 29-ти септември.


Влатко Георгиев на клавијатури, Танче Гроздановски и Зоран Костадиновски – гитари, Никола Бочваров - бас гитара, Сашо Стојановски – тапани, Арсо Јаневски – перкусии и Горан Папазоски- Папаз на саксофон го сочинуваат бендот кој заедно со придружните вокали Ана Костадиновска, Сара Николовска и Маја Саздановска ќе и овозможат на публиката во Универзалната Сала во една поинаква димензија, придружувајќи ги ДНК, да ги доживеат Полна Месечина, Навлечен на Тебе, Таа тоа го крие, Благодарам однапред, Од утро до мрак, Авион, Опасна си, Дада итн.


- Веќе неколку недели секојдневно имаме тонски проби со нашиот проширен бенд и навистина сме презадоволни од тоа како звучи секоја од песните. Овој концерт ќе биде многу поразличен од минатогодишниот, песните имаат многу поголема тежина со оглед на тоа што се изведуваат акустично и сигурни сме дека публиката во Универзална Сала ќе ужива во секој момент исполнет со искрени емоции од нас – изјавуваат Панчо и Андреј.


Билетите за претстојниот концерт кој ќе се одржи под слоганот „Да го вратиме сјајот на Скопје, НЕ за турбо фолкот“ можете да ги набавите во Југотон, цвеќарница Розе Веро 2, Камарад Рамстор, Матица, Офис Плус, Тобако Тугедер салоните и на касата на Универзална сала по цена од 200 денари, а за оние кои сакаат од вип ложа да го доживеат овој настан цената е 400 денари.


Организатор на концертот е План Б Продукција.

ДНК со анплагд концерт на 29-ти Септември

05.09.2012


Картите за првиот Р&Б анплагд концерт во Македонија на дуото ДНК кој ќе се одржи на 29-ти септември во Универзалната Сала во Скопје веќе се пуштени во продажба. Билетите за концертот кој е во организација на План Б Продукција можат да се купат во Југотон, цвеќарница Розе Веро 2, Камарад Рамстор, Матица, Офис Плус, Тобако Тугедер салоните и на касата на Универзална сала по цена од 200 денари, а за оние кои сакаат од вип ложа да присуствуваат на ова несекојдневно музичко доживување цената е 400 денари.„ Со нетрпение ја очекуваме последната сабота од месец септември затоа што сме сигурни дека тоа ќе биде ноќ за уживање во една нова, акустична димензија на нашите најголеми хитови. Веќе почнавме со пробите и од досега слушнатото можеме само да кажеме дека и овој пат на нашата публика ќе и овозможиме незаборавно музичко доживување. Концертот секако ќе биде надополнет и со гости од македонската музичка сцена, а тоа ќе бидат музичари кои не сте ги слушнале и виделе на нашите концерти , а кои ќе бидат изненадување не само за помладата туку и за постарата публика“ – изјавуваат Панчо и Андреја


Слоганот за неколкучасовното акустично доживување на 29-ти септември кое ќе започне во 21 часот е: „Да го вратиме сјајот на Скопје, НЕ за турбо- фолкот“ инспириран од многуте турбо-фолк концерти кои изминатиов период се одржуваа во Скопје и од шундот кој ја зафати цела Македонија.

Авион- нова песна и спот на ДНК

06.05.2012


Спортскиот аеродром во близина на Свети Николе беше местото на снимање на новиот видео запис на Р&Б двоецот ДНК, за темата „ Авион“ чија што радио и видео промоција ќе се случи на 1-ви јуни.


Нумерата која е авторско дело на Лазар Цветкоски и Панчо во моментов се мастеризира во едно од најголемите водечки музички студија во светот - Аби Роуд Студиос ( Abbey Road Studios) во Лондон во кое се мастеризирале албумите на Мајкл Џексон, Битлси, Дејвид Гета, Лејди Гага, Пол Меккартни, Џејмс Морисон, Тејк Дет, Пинк, Квин, Алиша Кис, Џамироквај, Ред Хот Чили Пеперс и саундтраците на Аватар, Ди Артист, Стар Ворс, Хари Потер и многу други.


- Снимањето на новиот видео запис беше несекојдневно доживување за нас. Во него се појавуваме како пилот (Панчо) и моторџија (Андреј), а да се одглуми сето тоа беше интересно искуство и голема задача која одлично ја изработивме. Нашите обожаватели и поддржувачи премиерно ќе ја слушнат Авион на 1-ви јуни, кога ќе биде промовиран и видео записот за чија изработка се задолжени нашите драги пријатели и соработници „Томато Продукција“ - изјавуваат момците од ДНК.


По издавањето на овој сингл, Панчо и Андреј ќе продолжат со подготовките за нивниот анплагд концерт закажан за 29-ти септември во Универзалната Сала во Скопје.

Нов видео запис на ДНК и Tavitjan Brothers !

19.04.2012


Македонската музичка ризница неодамна беше збогатена со уште едно музичко парче изведено во живо на концертот на ДНК кој што се одржа минатата година во Метрополис Арена. Станува збор за нумерата "Ти благодарам однапред", со текст на Александар Ристевски Принц, а на која на ДНК им гостуваат Тавитјан Брадерс.


Новиот аранжман изведен во живо доби и свое видео издание кое деновиве ја доживува својата медиумска промоција.


- Во спотот се застапени најинтересните моменти од нашиот минатогодишен солистички концерт . Ќе ги забележите сите гости и сакани ликови кои се појавија на концертот и кои секогаш не поддржуваат во тоа што го работиме. Токму затоа одлучивме тие инсерти да бидат застапени во видео записот, да се потсетуваме на една незаборавна ноќ за нас и нашите пријатели – изјавуваат Андреј и Панчо.


Видео записот за "Ти благодарам однапред" е најава за ДВД изданието од концертот на ДНК кое треба да излезе кон крајот на годинава, по одржувањето на нивниот анплагд концерт, закажан за 29-ти септемви во Универзална сала.

ДНК и Маја Саздановска со нов видео запис !

25.02.2012


DNK ft. Maja Sazdanovska !Минатата недела на две локации во Скопје, Р&Б дуото ДНК и Маја Саздановска снимија видео запис за нивниот заеднички хит "Диско Џунгла" зад кој се потпишува Дарко Димитров, со текст на Панчо и Магдалена Цветкоска- Ена. И овој пат момците за својата публика направија нешто несекојдневно за кое и самите велат дека со нетрпение очекуваат да го видат на ТВ екраните.


- Самиот видео запис ќе биде анимација со несвојствени работи според самата песна. Во него јас се појавувам како продавач на дијаманти во ексклузивната продавница за скапоцен накит "Тезоро", а стајлингот на сите тројца ни е многу интересен. Еден дел од спотот се снимаше и во студиото на Томато, па се надевам дека дечките од таму и овој пат ќе спакуваат одлично видео парче кое и јас со нетрпение очекувам да го видам – вели Панчо.


Промоцијата на спотот за "Диско Џунгла" ДНК и Маја ја најавуваат за десетина дена. Во меѓувреме Р&Б дуото неуморно работи на агендата која ја постави за оваа година. Минатата недела во радио етерот беше пуштен нивниот добро познат хит "Благодарам Однапред" но овој пат во живо од нивниот концерт од 24-ти септември минатата година, во придружба на Браќата Тавитјан. И за овој старо-нов хит ДНК најавуваат видео запис со инсерти од самиот концерт.

Панчо & NISSAN ! ::: галерија :::

16.01.2012


Панчо & NISSAN !Неколкуте синглови кои беа снимени, а кои беа проследени и со видео спотови, деловните соработки со ценети и угледни компании како што се Puma, Jack& Jones, Watch ID, Pepsi, Tinex, започнувањето на студиите на Европскиот Универзитет... се само дел од нештата, по што Панчо и Андреј од ДНК ќе ја паметат 2011-та година.


Нивното десетгодишно постоење како Р&Б дуо, тие го крунисаа со големиот солистички концерт одржан пред седумилјадната публика во Метрополис Арена, за кој многумина велат дека беше незаборавен настан.


И оваа 2012-та година Панчо и Андреј продолжуваат со исто темпо, а нивната агенда не би била целосна, доколку ги нема соработките со големите компании.


Уште на самиот старт на годината, Панчо потпиша ексклузивен договор со Аутомотив Груп и стана сопственик, а воедно и заштитно лице на едно урбано возило од брендот Nissan - кросоверот JUKE.


- Огромна чест и задоволство ми е што сум првото заштитно лице на брендот Nissan за Македонија. Мојот нов Juke е возило кое навистина ме маѓепса на прв поглед . Неговиот футуристички дизајн е сосема поразличен од сето она што сме навикнати да го гледаме низ градските улици и тоа беше само дел од нештата со кои несекојдневниот убавец ги исполни моите барања – изјави Панчо потпишувајќи го договорот со Аутомотив Груп и Nissan .


Новото возило на Панчо, белиот Juke веќе е брендиран и го носи неговиот потпис.


Агенда веќе е исполнета, со почетокот на февруари ќе ја слушнеме преработката за "Благодарам Однапред", една од најдобрите песни на ДНК на која им гостуваат браќата Тавитјан, а за која ќе видиме и нов видео спот со инсерти од незаборавниот концерт во Метрополис Арена.


Во најавата за оваа година, како дел од активностите на ДНК, се уште три други сингла кои ќе бидат проследени со видео запис, од кои едниот ќе биде дует со еден од најпопуларните македонски поп-рок артисти.


И повторно, работната година тие ќе ја крунисаат со несекојдневен Р&Б анплагд концерт со камерен оркестар кој ќе го диригира еминентно име, а истиот е закажан за 29-ти септември во Универзалната Сала во Скопје.

ДНК Започнуваат Концертна Турнеја !

11.11.2011


Клубот "Балкан" во Штип оваа сабота (12-ти ноември) ќе биде местото за старт на клубската концертна турнеја низ Македонија на Р&Б дуото ДНК, после големиот солистички концерт кој што го одржаа во Метрополис Арената во Скопје на кој присуствуваа над 7000 нивни фанови.

- Конечно се одморивме и ги наполнивме батериите после концертот на 24-ти септември. Подготвени сме за нашата публика и во другите градови во Македонија и со душа чекаме да размениме позитивни вибрации како оние во Метрополис Арената - велат Панчо и Андреј.

Хитовите од албумот "Кажано е се" но и новите синглови меѓу кои се вбројуваат Од утро до Мрак, Дада, Мочање, Диско Џунгла, ќе бидат дел од репертоарот на ДНК оваа сабота во Штип. Нивниот следен настап во рамките на клубската турнеја е закажан за наредната сабота во Морнарски Клуб во Прилеп. Обожавателите на Панчо и на Андреј кои сакаат да се информираат за останатите концертни настапи, може тоа да го сторат на нивниот официјален веб сајт www.dnk.com.mk.

ДНК, заштитни лица на G-Shock за Македонија !

23.09.2011


За прв пат во Македонија, еден од брендовите на Casio доби свое заштитно лице. Тоа се членовите на популарното Р&Б дуо ДНК, Панчо и Андреј кои од 01.09.2011 год. се стекнаа со статусот заштитни лица на G-Shock за Македонија.


G-Shock сосема природно им прилега, сатоа што е неверојатно модерен, иновативен, издржлив и пристапен. Одговара на нивниот динамичен живот, а пастелните бои ја одразуваат личноста и расположението.


Како бренд амбасадори на G-Shock, ДНК ги носат часовниците во спотот на нивната најнова песна "Дада" која од 1 Септември се слуша во радио етерот, а на ТВ екраните се промовира и видео записот за истиот. Спотот е снимен на повеќе локации во Скопје меѓу кои се плоштадот Македонија, Луна парк, една од скопските раскрсници и ноќниот клуб Парадизо. Во спотот Панчо и Андреј промовираат повеќе модели на G-Shock, во разни бои, кои соодветствуваат на гардеробата и сценариото. Покрај Панчо и Андреј, атрактивните девојки и специјалниот гостин на ова видео издание на ДНК, синот на Панчо, седуммесечниот Андреј исто така носи G-Shock.


Р&Б дуото се подготвува за спектакуларен концерт кој ќе се одржи во Сабота, 24ти септември 2011 во Метрополис Арената во Скопје. Таму секако ќе бидат присутни и My:time, така што заинтересираните ќе можат од прва рака да добијат информација за часовниците G-Shock.


My:time е брендот под кој настапува ланецот на малопродажни салони на Watch ID. Во овие салони се продаваат часовници од средна и висока средна класа.


Watch ID ја бира токму оваа multi-brand статегија со цел да има попрецизен пристап до целниот пазар, насочувајќи ве Вас, потрошувачите, кон салонот кој највеќе одговарана Вашите потреби.


Уживајте во разгледување на колекциите кои ви ги пружаат нашите брендови.


Следете го овој локатор за да дознаете каде можете да ги купите.

Албумот "Кажано е се" на концертот на ДНК во сабота, по цена од 50 денари!

22.09.2011


Подготовките за големиот концерт на Р&Б дуото ДНК кој што ќе се одржи оваа сабота, на 24-ти септември во Метрополис Арена во Скопје, се во завршна фаза. Момците кои своето 10-годишно постоење како бенд одлучија да го прослават со концертен спектакл со полна пареа работат на пробите кои што секојдневно ги имаат изминативе неколку недели.


Акцентот на концертот ќе биде ставен на сите нумери на ДНК од нивниот втор албум " Кажано е се", кои ќе имаат мали реаранжмани бидејќи ќе бидат отсвирени во живо со бенд. Гости од странство на настанот ќе бидат најдобриот хип-хоп состав од Хрватска, групата Конект, потоа официјалниот ДЈ на Едо Маајка - ДЈ Оли Доболли, а специјално за концертот на ДНК од Лос Анџелес ќе допатува ДЈ Латин Принц. Концертот ќе го отвори Даз Флоу, а од македонските ѕвезди заедно со ДНК на сцената на Метрополис Арена во сабота ќе настапат Врчак, Тавитјан Врадерс, Дарко Илиевски, Роберт Билбилов и Магдалена Цветкоска- Ена.


- Влезниците од 22-ри до 24-ти септември се продаваат по цена од 300 денари. Поради реновирање Југотон не работи, па картите можат да се набават во Тобако Тугедер Салоните и Цвеќара Розе Веро 2 и преку продажната мрежа на мк-тикетс.На самиот ден на концертот, во сабота влезниците ќе чинат 350 денари, а вип картите остануваат по цена од 500 денари. Обожавателите на ДНК сигурно ќе ги интересира информацијата дека на самиот концерт ќе се продаваат последните 500 ЦД-а од албумот "Кажано е се" по промотивна цена од 50 денари. По завршувањето на концертот оние кои што ќе купат ЦД ќе можат да добијат и автограм од Панчо и Андреј и да се фотографираат со нив - изјавуваат организаторите на концертот Продукција Република и План Б Продукција.


"Томато Продукција" ќе го снима настанот, па истиот ќе добие и свое ДВД издание кое обожавателите на ДНК понатаму ќе можат да го имаат во својата видео колекција.


Концертот во сабота ќе започне во 21 часот, а вратите ќе бидат отворени во 20.

ДНК ја промовираат "ДАДА" - Free Download !

01.09.2011


"Дада" е насловот на новиот сингл на Р&Б дуото ДНК кој од денеска се слуша во радио етерот, а на ТВ екраните се промовира и видео записот за истиот. Спотот е снимен на неколку локации во Скопје меѓу кои се плоштадот Македонија, Луна парк, една од скопските раскрсници и ноќниот клуб Парадизо, а најголема атракција во него се главните протагонистки, атрактивната Јована од Србија и Срна Лепчевска- една од најубавите Македонки, која ја игра главната женска улога во спотот. Покрај Панчо и Андреј и атрактивните девојки, во спотот се појавува и најпознатиот Ром во Македонија, Алфонсо. Специјален гостин во ова видео издание на ДНК е синот на Панчо, седуммесечниот Андреј, кој одлично ја игра својата улога на бебе - пимп.


За аранжманот на авторското дело на Панчо - "Дада", кој ги направи музиката и текстот на песната, беше задолжен честиот соработник на ДНК од Хрватска, продуцентот Марвел. И ова музичко парче е снимено во студиото на нивниот продуцент Врчак.


Р&Б дуото веќе ги започна тонските проби за нивниот спектакуларен концерт кој што ќе се случи на 24-ти септември во Метрополис Арена во Скопје.

ДНК со нова песна и спот

23.08.2011


После големиот летен хит "Од утро до мрак", Р& Б дуото ДНК со полна пареа работи на новиот музички материјал. На неколку локации во Скопје меѓу кои беа плоштадот Македонија, Луна парк, една од скопските раскрсници и ноќниот клуб Парадизо, вчера се снимаше видео записот за нивната нова песна "Дада", која што ќе биде дел од новиот албум на ДНК.


Најголема атракција за време на снимањето на спотот, покрај Панчо и Андреј беа главните протагонистки, атрактивната Јована од Србија која со својот секси изглед ги заведуваше случајните минувачи на плоштадот Македонија кои застануваа да ја гледаат како таа игра и да ја фотографираат. Една од најубавите Македонки, младата Срна Лепчевска која ја игра главната женска улога во спотот со својот прекрасен изглед го одзеде здивот на машката популација присутна на локациите каде што се снимаше.


- Како и на претходните снимања, воопшто не почувствувавме замор за време на снимањето со Томато Продукција. Секоја сцена беше спонтана и забавна. Овој спот ќе биде нешто навистина интересно. Покрај нас беа две прекрасни девојки, а во спотот ќе се појави и најпознатиот Ром во Македонија, Алфонсо. Во спотот имаме и специјален гостин, кој ќе го откриеме на самата промоција на видео записот- изјави Панчо по завршувањето на снимањето.


За аранжманот на авторското дело на Панчо - "Дада", кој ги направи музиката и текстот на песната, беше задолжен честиот соработник на ДНК од Хрватска, продуцентот Марвел. И ова музичко парче е снимено во студиото на нивниот продуцент Врчак.


"Дада" заедно со своето видео издание ќе биде промовирана наредната недела. ДНК во меѓувреме активно работат на подготовките за нивниот голем концерт кој што ќе се случи на 24-ти септември во Метрополис Арена во Скопје.

"Мочање" - Нова песна на Dj Shorty P - Free Download !

10.08.2011


Официјалната веб страница на Р&Б дуото ДНК вчера беше местото за промоција на новата песна на ДЈ Шорти П "Мочање" која истовремено е слободна за даунлоадирање не само од нивната официјална страница, туку и на нивната Фејсбук страница. Темата е авторско дело на Панчо кој самиот го напиша текстот, а аранжманот го направи босанскиот продуцент кој работи за Френки и Едо Маајка, Дамир Јахич- Чекиќ. "Мочање" е снимена во студиото на Продукција Република, а е продуцирана од страна на Врчак.


- Оваа песна е мој искрен став за тоа како ги согледувам јас работите во шоу бизнисот и естрадата. Постојат многу завидливи луѓе, луѓе кои сакаат да омаловажуваат и да направат се за да не успее некој- вели Панчо.


Песната која ќе се најде на новиот албум на ДНК е преставување на ДЈ Шорти Пи и е сосема поразлична од сите останати нумери на ДНК. Освен стиховите преку кои Панчо раскажува како е да се биде во негова кожа и како ги перцепира таканаречените "хејтери" кои се всушност луѓе кои се би дале да се на негово место и да го имаат статусот кој што тој го има стекнато со многу труд и макотрпна работа, можат да се слушнат и поздравите од светски познатите артисти кои му гостуваа на Панчо во неговото "Зип-Зап" шоу.


"Мочање" ќе добие и свој видео запис кој што ќе се снима после големиот спектакуларен концерт на ДНК, закажан за 24-ти септември во "Метрополис Арена" во Скопје.

ДНК станаа заштитни лица на Европски Универзитет

24.06.2011


Во прсуство на многу пријатели, претставници од медиумите и професори од Економскиот Факултет, момците од Р&Б дуото ДНК вчера официјално станаа заштитни лица на Европскиот Универзитет со што од септември ќе ги започнат студиите по маркетинг-менаџмент.


- Ги одбравме токму Панчо и Андреј за наши заштитни лица бидејќи се онакви какви што се, свои и единствени, затоа што се успеши во тоа што го работат и сигурни сме дека ќе бидат успешни и во своето студирање овде на Европскиот Универзитет- изјави Генералниот Директор на факултетот Билјана Андреска- Богдановска.


На прес-конференцијата ДНК ги соопштија и деталите околу нивниот концерт кој треба да се случи на 24 септември оваа година. - Специјални гости кои за нашиот концерт ќе допатуваат од Хрватска се момците од групата Конект и Оли Доболи, официјалниот ДЈ на Едо Маајка. Најавуваме одлична забава и голем спектакл заедно со менаџерот на План Б Продукција - Кристијан Стефановски, со кого го организираме концертот. Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од 10-ти јули, а нивната цена ќе биде 200 денари со прогресија до самиот концерт - рече Панчо.


Сосема за крај на самиот настан се случи и промоцијата на новиот видео запис на ДНК и Ена за темата "Од утро до мрак" кој го изработи "Томато продукција". Новото видео парче има интересна приказна во која неколку јавни личности се бркаат низ Скопје обидувајќи се да си го вратат назад украдениот фотоапарат. Главен протагонист во спотот е Марко од "Тротоар", а освен него се појавуваат и неговата колешка Ирена, потоа кошаркарот на МЗТ- Зивчевиќ, Миро од "Бекстејџ" и Ана Стојановска од АБ канал.

"Од утро до мрак" ќе добие и свој видео запис!

11.06.2011


Во студиото на Томато Продукција и на неколку локации во центарот на Скопје деновиве Р&Б дуото ДНК и Магдалена Цветкоска- Ена го снимаа видео записот за нивниот дует "Од утро до мрак". Синглот кој за брзо време станa хит на радио-станиците низ Македонија е авторско дело на Лазар Цветкоски, а текстот го напишаа Ена и Панчо.


Видео записот за "Од уто до мрак" има своја приказна во која ќе се појават многу наши јавни личности кои за потребите на снимањето се бркаа низ центарот на Скопје. Меѓу нив се: Марко и Ирена од Тротоар Шоуто, Миро од Бекстејџ, а една од главните улоги ја игра кошаркарот на МЗТ Скопје -Зивчевиќ. Промоцијата на спотот ќе се случи за десетина дена кога ДНК ќе ги соопштат и деталите околу претстојниот концерт што ќе се случи на 24 септември оваа година.

"Од утро до мрак" FREE за download!

27.05.2011


Најновиот сингл на момците од DNK заедно со Ена наречен "Од утро до мрак" е пуштен за слободно симнување. Сиинглот можете да го симнете во .mp3 формат тука !

ДНК- заштитни лица на брендовите Пума и Џек енд Џоунс!

13.05.2011


Момците од Р&Б дуото ДНК, Панчо и Андреј станаа заштитни лица на брендовите Пума и Џек енд Џоунс. На настанот кој што се случи вчера пред претставниците на седмата сила, официјално беше потпишан договорот за соработка со двата бренда.


Од денеска Панчо постојано ќе го гледате во Пума, а мене малку повеќе во гардеробата од Џек енд Џоунс на шега изјави Андреј.


Покрај потпишувањето на договорот со овие брендови, вчера ДНК после 10 месеци пауза го промовираа нивниот најнов сингл, дует со Магдалена Цветкоска –Ена. Песната која е авторско дело на Лазар Цветкоски се вика Од утро до мрак, а текстот за истата го напишаа Ена и Панчо.


Во текот на наредната недела ќе го снимаме спотот за оваа песна за која верувам дека ќе стане летен хит изјави Панчо.


За своите обожаватели ДНК најавија голем спектакл за нивниот прв голем солистички концерт кој што ќе се случи на 24 септември во Метрополис Арената во Скопје.

ДНК- прв соло концерт во Скопје!

23.01.2011


На огромно барање на публиката момците од Р&Б дуото ДНК овој петок ќе го одржат својот прв солистички концерт во Скопје, пред големиот кој е закажан за октомври оваа година. Концертот ќе биде промоција на албумот "Кажано е се" кој излезе минатата година и ќе се одржи на добро познатата сцена за ДНК во клубот Колосеум.


"Овој концерт го правиме поради публиката и фановите. Ним им го должиме нашиот успех" - велат Панчо и Андреј.


На влезната врата на Колосеум во петок обожавателите на ДНК ќе можат да си го купат и албумот "Кажано е се" по специјална цена од 100 денари, а по завршувањето на концертот да добијат и автограм од момците во бексејџот на клубот.

Џамп, Пука, Спонзоруша, Кажано е се и постарите хитови Полна месечина, Навлечен на тебе, Пази се од мене, Таа тоа го крие ќе бидат само дел од репертоарот на ДНК за концертот во петок.

ДНК го промовираа спотот за "Кажано е се"

13.01.2011


Денеска во казиното Ројал во Скопје се одржа промоцијата на видео записот на ДНК за темата "Кажано е се". Во присуство на претставниците на седмата сила како и на многу колеги и пријатели, Панчо и Андреј ги кажаа своите планови за наредниов период и го најавија нивниот концерт кој треба да се случи во октомври оваа година.

Казиното Ројал ги почести присутните гости на промоцијата со ваучери од 5 евра, со кои на многумина од нив им се насмевна среќата и си заминаа со полни раце.

Видео записот за "Кажано е се" беше снимен пред еден месец во казиното Ројал и во просториите и студиото на Томато Продукција во чија изработка е самиот спот.

Промоција на спотот за "Кажано е се" на Стара Нова Година!

12.12.2010


Новиот видео запис за темата "Кажано е се" на Р&Б дуото ДНК кој е во изработка на Томато Продукција, ќе биде промовиран во Јануари 2011 година, токму на Стара Нова Година (13 јануари, четврток) во казиното Ројал во Скопје.

На промоцијата која ќе биде од затворен тип секој поканет гостин ќе добие ваучер од 100 денари и истата вечер, во која Панчо и Андреј ќе ги кажат своите планови за наредната година, ќе може да си ја проба среќата во казиното.

Локацијата за промоцијата е Ројал Казино бидејќи еден дел од видео записот е снимен токму таму, а втората локација од снимањето беше студиото на Томато Продукција.

Видео записот за "Кажано е се" е работен според приказната во самата песна, а во истиот Панчо и Андреј ги истакнуваат своите актерски способности.

ДНК снимија спот за "Кажано е се"

22.11.2010


Минатата недела ДНК снимија видео запис за насловната тема од албумот "Кажано е се". Снимањето, кое се одвиваше на две локации- казиното Ројал и студиото на Томато Продукција, траеше повеќе од 15 часа, а целиот видео запис ќе биде мини приказна во која Панчо и Андреј ги истакнуваат своите актерски способности.

"Кажано е се" е прва балада за која ДНК снимија видео запис, а истиот е на барање на слушателите и фановите. Со овој спот кој го изработува Томато Продукција се затвора албумот "Кажано е се" и веднаш после снимањето ДНК се сконцентрирани на подготвување на нов албум кој се планира да излезе во април 2012 година. Продуцент и на овој албум на ДНК ќе биде Врчак.

Видео-запис за насловната тема од албумот

"Кажано е се" !!!

10.11.2010


Во недела (14. ноември) Р&Б дуото ДНК ќе снима видео-запис за насловната тема од албумот Кажано е се. Снимањето ќе започне во 11 часот, а ќе се одвива на две локации - казинотоРојал и студиото наТомато Продукција.


Ова е голем предизвик заДНК бидејќи целиот видео запис ќе биде мини приказна во која Панчо и Андреј ќе треба да ги истакнат своите актерски способности.


Кажано е се е прва балада за која ДНК снимаат видео-запис, а истиот е на барање на слушателите и фановите. Со овој спот кој ќе го изработува Томато Продукција се затвора албумот Кажано е се и веднаш после снимањето ДНК ќе се сконцентрираат на подготвување на нов албум кој се планира да излезе во април 2012 година. Продуцент и на овој албум на ДНК ќе биде Врчак.

Вечерва, Промоција на "Џамп" !!!

28.10.2010


Вечерва во клубот Колосеум за време на роденденската забава на естрадниот магазин Тротоар ќе биде промовиран и видео записот на Р&Б дуото ДНК за темата „Џамп“ која се наоѓа на нивниот албум „Кажано е се“. Спотот е снимен во студиото на Томато Продукција , а во него освен Панчо и Андреј се појавуваат и две девојки и две автомобилски атракции кои ретко ги гледаме на градските улици Dodge Viper и Bentley. Видео записот е снимен со најмодерна технологија а го работеше Томато Продукција.

ДНК снимија спот за "Џамп"

30.09.2010


Изминатиот вторник Р&Б дуото ДНК го сними видео записот за темата "Џамп" која се наоѓа на нивниот албум "Кажано е се". Спотот се снимаше 12 часа во студиото на Томато Продукција , а во него освен Панчо и Андреј се појавуваат и четири атракции- две секси девојки и два автомобили кои не ги гледаме секојдневно низ нашите улици- Dodge Viper и Bentley. Видео записот кој е снимен со најмодерна технологија го работи Томато Продукција, а истиот ќе биде промовиран за десетина дена.

ДНК подаруваат ЦД-а од "Кажано е Се"

16.09.2010


Оваа сабота (18 септември) момците од Р&Б дуото ДНК- Панчо и Андреј, ќе бидат дел од забавата која ја организира Авто Куќа и Опел на влезот на Градскиот Трговски Центар во Скопје на која жителите на градот ќе имаат ексклузивна можност да се запознаат со последниот моноволуменец Opel Meriva. Настанот ќе започне во 11 часот и ќе трае до 20 часот, а со своето присуство истиот ќе го збогатат пријателите на Авто Куќа -Панчо и Андреј кои специјално за нивните најголеми фанови и за љубителите на моделите на Опел ќе подаруваат и потпишуваат примероци од нивниот албум "Кажано е се". За сабота, Авто Куќа и ДНК ветуваат одлична забава за сите генерации.

Соработката на ДНК и Авто Куќа започна минатиот месец кога Панчо официјално стана заштитно лице на компанијата и сопственик на новата Opel Astra.

Недела, 12 Септември на Школка

10.09.2010


Оваа недела, на 12 септември на Школка во Градкиот Парк ќе се одржи забава за учениците од основните училишта во Општина Центар по повод започнувањето на новата учебна година. Специјално за учениците од општината, на Школка ќе настапат ексклузивците на Продукција Република – Врчак, ДНК, Влатко Лозаноски, Дарко Илиевски, Магдалена Цветкоска, Оливера Ѓоргоска и Орхидеја Дукова кои ќе се погрижат за одлична забава во градскиот парк. .

Мотото на настанот е "Музика за старт" а Општина Центар заедно со Продукција Република го организираат со цел да им посакаат успешен старт на учениците на новата учебна година. Учесници на настанот ќе бидат и ритмичките секции од седумте основни училишта од општината кои заедно со артистите на Продукција Република ќе изведат свои кореографии на нивните песни.

На Школка ќе биде присутен и градоначалникот на Општина Центар- г-дин Владимир Тодоровиќ, а како специјално изненадување за сите ќе се појави и една голема спортска ѕвезда од Македонија.


Настанот ќе започне во 13 часот.

Последен настап на ДНК пред големиот концерт!

06.09.2010


По завршувањето на летната турнеја низ Македонија, Р&Б дуото ДНК продолжува со концертната промоција на новиот албум "Кажано е се" кој беше издаден во јуни годинава, а неодамна доби и ексклузивно пакување. Панчо и Андреј ќе бидат специјални гости на концертот на најпопуларниот хип-хоп состав од Хрватска- Конект, во рамките на Фестивалот на Независноста кој ќе се одржи во вторник и среда (7ми и 8ми септември) во летниот клуб Колосеум.

На сцената на клубот ДНК ќе настапат во среда и ќе изведат неколку песни од новиот албум, меѓу кои Џамп, Пука, Кажано е се, Пази се од мене, Спонзоруша, а заедно со Конект ќе го изведат и заедничкиот хит од минатото лето "Змеј" за кој снимија и видео запис.

Настапот на ДНК во среда во Колосеум ќе биде последен нивен настап во Скопје, пред големиот концерт кој го подготвуваат за крајот на оваа година.

Продолжува турнејата на ДНК

25.08.2010


По повод големиот христијански празник Голема Богородица, во петок (27-ми август) момците од Р&Б дуото ДНК – Панчо и Андреј, со особена чест и задоволство ќе ги забавуваат присутните кај Лешочкиот Манастир во Лешок- Тетово, со свој едночасовен настап на кој ќе ги изведат хитовите од новиот албум Кажано е се. Специјален гостин на нивниот настап ќе биде Дарко Илиевски кој покрај неколкуте негови песни заедно со ДНК ќе го изведе и заедничкиот хит Едно тело. Почетокот на забавата е предвиден за 23 часот. Веке наредниот ден Сабота - 28.08 со почеток во 23ч нивната промотивна турнеја продолжува во Штип на градскиот базен каде што ке ги забавуваат Штипјани со 60минутен концерт и промовирање на сите нови нумери ад албумот. Минатиот петок пак, во просториите на Опел Авто Куќа момците од ДНК го промовираа новото ексклузивно пакување на албумот Кажано е се кое се разликува од претходното по буклетот кој ги содржи текстовите од сите 18 песни кои се наоѓаат на албумот, а истовремено Панчо го официјализираше својот договор со Авто Куќа со што стана заштитно лице на компанијата и сопственик на новата Опел Астра. Ексклузивното пакување на Кажано е се веќе е во продажба во сите музички продавници низ Македонија по цена од 350 ден.

"Кажано е се" во ексклузивно издание!

23.08.2010


Минатиот петок (20ти август) во просториите на Опел Авто Куќа момците од ДНК го промовираа новото ексклузивно пакување на албумот "Кажано е се" кое се разликува од претходното по буклетот кој ги содржи текстовите од сите 18 песни кои се наоѓаат на албумот.

Промоцијата се случи токму во Авто Куќа поради тоа што од петокот Панчо официјално стана заштитно лице на компанијата и горд сопственик на новата Opel Astra чии клучеви му ги предаде директорот на Авто Куќа - Илија Попјанев.

" Очекуваме дека чувството да се вози новата Opel Astra ќе биде прекрасно искуство за Панчо кое тој ќе го пренесе и на неговиот широк круг на пријатели и соработници" истакна Попјанев.

Ексклузивното пакување на "Кажано е се" веќе се наоѓа во продажба во сите музички продавници низ Македонија.

Панчо Прославува роденден во Парк

27.07.2010


"Продукција Република" ве поканува на роденденот на ДЈ Панчо од ДНК кој ќе го прослави во четврток после полноќ во дискотеката "Парк" во Охрид. На роденденот ќе бидат присутни ексклузивците на "Продукција Република" но и многу познати личности и ѕвезди од естрадата. Роденденот ќе биде еднa голема забава со ДЈ сет на еден од најдобрите хип хоп и Р&Б диџеи во Македонија ДЈ Давор ака Оне, а на сцената ќе се појават и ДНК и Врчак кои ќе ги изведат нивните најголеми хитови меѓу кои ќе ги слушнете: Пази се од мене, Навлечен на тебе, Полна месечина, Препушти се на мене, Таа тоа го крие итн. Настапот на ДНК во четврток во " Парк" ќе биде воедно нивниот последен настап во Охрид за ова лето. Ве очекуваме заедно да го прославиме роденденот на Панчо и одлично да се забавуваме.


П.С. Подарок во поголемо плико од минатата година  :)

ДНК во Планет - Охрид

15.07.2010


Момците од аренби дуото ДНК, Панчо и Андреј, овој петок за прв пат оваа сезона ќе имаат своја концертна промоција на нивниот нов албум "Кажано е се" во дискотеката Планет во Охрид. На сцената на еден од најголемите летни клубови во Охрид тие ќе ги изведат добропознатите хитови од албумот: Навлечен на тебе, Полна месечина, Луда, Таа тоа го крие, Пази се од мене, Змеј, но и новите песни од истиот кои веќе стануваат хитови: Џамп, Пука, насловната- Кажано е се итн. Со настапот во Планет ДНК ја започнуваат летната концетна турнеја низ клубовите во Македонија која ќе трае до крајот на август. Обожавателите на Панчо и Андреј кои сакаат да се информираат за концертните настапи на ДНК тоа можат да го сторат на нивната официјална веб страница www.dnk.com.mk

ДНК го промовираа "Кажано е Се"

11.06.2010


Завчера Панчо и Андреј од ДНК официјално го промовираа својот нов албум "Кажано е се'". Промоцијата се случи во кафулето Experience на Плоштад Македонија, а промоцијата ја водеше Снежана Велков од естрадниот магазин Бекстејџ. По претставувањето на албумот ДНК во живо ја изведоа песната што го отвора изданието- "Спонзоруша".Покрај албумот, ДНК го претстави и спотот за истата песна, дело на режисерот Огнен Шапковски. Клипот е во провокативен стил, со стриптизетата Црна Мачка, а има две верзии – цензурирана и нецензурирана.


"Кажано е се'" содржи 18 композиции, а покрај хитовите "Полна Месечина", "Навлечен на тебе" и "Пази се од мене" има и шест нови нумери. Покрај Андреј и Панчо, кои се автори на дел од музиката и на текстовите, најголема заслуга за албумот има Раде Врчаковски - Врчак, кој е аранжер и продуцент на истиот. На новото издание на ДНК, покрај Врчак гостуваат и неколку странски имиња- Connect, познатиот хрватски продуцент Marvel кој го направи битот за "Спонзоруша", Rexonna и VIP.

Освен обичното издание што им го поделија на сите гости на промоцијата, ДНК планира и специјална верзија со богат буклет, со текстови и фотографии. На промоцијата во Experience, покрај ексклузивците на "Продукција Република", присуствуваа и многу други артисти, композитори и спортисти, пријатели на Панчо и Андреј.

ДНК и Врчак во „Парк“ во Охрид

28.04.2010


Р&Б дуото ДНК заедно со нивниот продуцент Врчак ги започнуваат првомајските празнувања овој петок -30ти април, кога ќе имаат заеднички настап во дискотеката Парк во Охрид. На настапот ДНК ќе ги изведат добро познатите Навлечен на Тебе, Полна Месечина, Змеј, Таа тоа го крие итн, но и Спонзоруша, песната која неодамна беше промовирана и веднаш стана хит на радио станиците низ Македонија . Врчак ќе ги изведе заедничките теми со ДНК, но и песните кои останаа хитови од неговите три албуми меѓу кои се: Поп Перо, Заспана Убавица, Во твоето срце, Повторно сам, Пред да заспијам итн. Специјално за фановите кои што ќе се најдат во дискотеката Парк во Охрид, ДНК премиерно ќе изведат и неколку нови песни од албумот кој ќе биде промовиран во средината на мај.

Журката со ДНК и Врчак во петок ќе започне на полноќ.

Со полна пареа на подготовките на новиот албум!

26.04.2010


Панчо и Андреј од Р&Б дуото ДНК со полна пареа работат на подготовките околу издавањето на нивниот нов албум кој треба да излезе идниот месец. Момците ги започнаа подготовките со нова фотосесија која ја работеа со познатите фотографи Ани и Дими. Дел од фотографиите од фотосесијата ќе се најдат на каверот на албумот, но и на специјалните изданија од истиот кои ќе содржат и буклет со текстовите од песните. Подготовките продолжија минатата недела кога ДНК снимија видео запис за една од новите песни која ќе се најде на албумот. Темата е насловена „Спонзоруша“, а битот на песната е од хрватскиот хип-хоп продуцент Марвел, познат на јавноста како продуцент на „Јебена“ најголемиот хит на групата Конект. Деновиве „Спонзоруша“ ќе биде пуштена на радиостаниците низ Македонија, а провокативниот видео запис кој се снимаше во „Ла Кафе“ ќе ја доживее својата промоција на почетокот на идниот месец.

Албумот на ДНК ќе содржи 18 песни меѓу кои ќе се најдат и нивните најглеми хитови: Полна Месечина, Таа тоа го крие, Навлечен на тебе, Змеј итн. Продуцент на албумот е Раде Врчаковски- Врчак.

ДНК и Дарко снимија спот за „Едно тело“

07.03.2010


Во неделата Дарко Илиевски и ДНК го снимија видео запиот за темата „Едно тело“ која веќе е огромен хит на радио станиците низ државата. Спотот се снимаше на две локации - студиото на Елена Лука и новиот простор на Веропулос спроти Народна Банка кој е во изградба. Снимањето траеше околу 12 часа, а во спотот покрај Дарко, Андреј и Панчо се појавува и атрактивната Силвија Чапарова, познат модел од Бугарија која со својот заводлив стајлинг, облечена само во корсет од Тали Вејл, сними неколку жешки сцени со момците. Дарко, Панчо и Андреј пак, покрај спортскот аутфит од Адидас во спотот ќе се појават и во многу интересни елегантни варијанти на брендот Армани Џинс од бутикот Пјер Карден. Вискотобуџетниот спот изработен според светски стандарди го режираше Огнен Шапковски, а официјалната промоција на истиот очекуваме да се случи наскоро.

Концерт на ДНК во Colosseum

24.02.2010


Последен лајв настап во Скопје на најдоброто Р&Б дуо во Македонија - ДНК, пред издавањето на нивниот нов албум кој треба да излезе наскоро. На концертот кој ќе се случи во петок на 26ти февруари во клубот Колосеум, ДНК ќе ги изведат добро познатите Навлечен на Тебе, Полна Месечина, Змеј, Таа тоа го крие итн, но и една нова песна која ќе се најде на албумот само за фановите да го почувствуваат новиот стил кој ќе биде на истиот.

Специјални гости на Панчо и Андреј во петок ќе им бидат: Синди, Магдалена, Тајзи и Скипи, Орхидеја, Били Звер и Дарк Мен. Забавата со ДНК во петок ќе започне регуларно, на полноќ, со ДЈ сет на Шорти П ака Панчо и на ДЈ Давор. Очекувајте одлична Р&Б и хип хоп конфјужн журка и специјално изненадување кое ќе го видат само оние кои ќе дојдат на концертот во Колосеум.